Menu główne
27 listopada 2013 r.
UROCZYSTOŚĆ OTWARCIA UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W DOBCZYCACH
Na inaugurację działalności Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Dobczycach przybyło 66 osób zainteresowanych uczestnictwem w zajęciach uniwersytetu. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce
p. Marcin Pawlak, Zastępca Burmistrza p. Paweł Machnicki, poseł RP p. Elżbieta Achinger, poseł RP p. Joanna Bobowska, Wicestarosta Powiatu Myślenickiego p. Tomasz Suś, dyrektor MGOKiS w Dobczycach p. Andrzej Topa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach p. Paweł Piwowarczyk, wicedyrektor Gimnazjum w Dobczycach p. Mariola Duda, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Dobczycach p. Mariola Grandys. Uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej Regionalnego Centrum Oświatowo-
Osoby zgromadzone na uroczystości z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały wykładu inauguracyjnego prof. dr hab. Zdzisława Pietrzyka, dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej pt. „Z miłości do nauki. Historia Uniwersytetów
Uroczystość otwarcia pierwszego w historii naszego uniwersytetu roku akademickiego 2013/2014 uświetnił występ uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach.
Osoby zabierające głos wyrażały swoje zadowolenie z faktu, że w Dobczycach rozpoczął działalność Uniwersytet Trzeciego Wieku. Duża frekwencja seniorów na spotkaniu inauguracyjnym jest potwierdzeniem ogromnego zapotrzebowania w naszym środowisku na tego rodzaju inicjatywę.
Po uroczystym zakończeniu inauguracji osoby decydujące się na uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku wypełniały kwestionariusze i wpisywały się na zaproponowane zajęcia i kursy.
Przeprowadzono nabór do następujących kół zainteresowań:
• zajęcia z obsługi komputera, które prowadzą nauczyciele informatyki z gimnazjum im. Jana Pawła II w Dobczycach p. Rafał Cygan
i p. Łukasz Chanek z małżonką;
• nauka języka angielskiego prowadzona przez nauczycielki gimnazjum; p. Beata Wszołek i p. Monika Banaś oraz p. Magdalena Piwowarczyk,
• nauka języka niemieckiego pod kierunkiem p. Józefy Żuławińskiej-
Wszystkie zajęcia będą odbywać się w nowoczesnych, dobrze wyposażonych salach gimnazjum, dzięki uprzejmości dyrekcji szkoły
p. Aleksandra Płoskonki i p. Marioli Dudy.
W „Dzienniku Polskim” z 30 listopada 2013 roku ukazał się artykuł pani Katarzyny Hołuj pt. „Uczą się dla siebie i wnuków”, opisujący działalność Uniwersytetów Trzeciego Wieku w trzech miejscowościach powiatu myślenickiego: Myślenicach, Raciechowicach i Dobczycach.
Artykuł przedstawia motywację zarówno założycieli tych stowarzyszeń, jak i seniorów, pragnących aktywnie korzystać z oferty uniwersytetów. Autorka zauważyła duże zainteresowanie udziałem w takiej formie rozwijania zainteresowań, poszerzania swojej wiedzy i aktywnego spędzania wolnego czasu, o którym świadczy duża frekwencja na inauguracyjnym spotkaniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dobczycach.
W artykule zacytowano kilka wypowiedzi uczestników tego spotkania, które pragniemy tu przytoczyć:
Pani Stanisława Błaut, prezes stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Dobczycach powiedziała: „ Zawsze i wszędzie, kiedy się spotykaliśmy, mówiło się „UTW? Tak, trzeba, trzeba”.Wreszcie więc postanowiliśmy powołać stowarzyszenie, organizujemy się od lipca. Okazało się, że są chętni”.
„Sekretarz dobczyckiego UTW pani Janina Dulska, emerytowana nauczycielka, mówi: -
„W czasach młodości bardziej zajmowałam się dziećmi i życiem rodzinnym. Teraz chciałabym to nadrobić
„Pan Tadeusz liczy 74 lata. Jako emeryt ma dużo wolnego czasu. I gdy tylko jest zdrowie można się tym cieszyć. W ogrodzie co było do zrobienia – już zrobił, teraz przygotowuje się z żoną do świąt. Jego pasją jest rozwiązywanie krzyżówek. Nawet jednak to nie wypełnia wolnego czasu 100 procentach. Dlatego zaangażował się w tworzenie UTW w Dobczycach. Był w grupie założycielskiej. – Lepiej przyjść, posłuchać żywego słowa, niż siedzieć przed telewizorem -
3 grudnia 2013 r.
WYKŁAD „BOHATEROWIE WYKLĘCI ZIEMI MYŚLENICKIEJ”
W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Dobczycach zorganizowaliśmy spotkanie z panem Ziemowitem Kalinowskim -
Nasz gość w interesujący sposób przybliżył uczestnikom spotkania ten tragiczny, ale ciekawy z punktu widzenia historyka okres
w najnowszych dziejach naszej Ojczyzny. Temat ten wzbudził żywe zainteresowanie zgromadzonych w sali biblioteki słuchaczy, szczególnie tych, którzy w swojej pamięci przechowują wspomnienia z tych lat. Niektórzy z uczestników spotkania znali osobiście bohaterów opisanych na kartach książki pana Kalinowskiego, niektórych nie ominęła fala represji. Należy do nich słuchacz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dobczycach pan Marian Para, który w latach powojennych został aresztowany i przesłuchiwany. Pan Kalinowski wspomina o nim w swojej książce: „Torturami fizycznymi i psychicznymi starano się wymusić na nim samooskarżenie, że kierował antypaństwową organizacją na terenie szkoły”.
Spotkanie z historykiem miało żywy przebieg. Autor odpowiadał na liczne pytania zebranych i uczestniczył w dyskusji, podczas której przypomniano kilku mieszkańców Dobczyc i okolic, których można zaliczyć do „bohaterów wyklętych”, bo swoją postawą zasłużyli na naszą pamięć i szacunek.
11 grudnia 2013 r.
WYKŁAD „RELIGIE ŚWIATA”
Wykład wygłoszony przez siostrę Halinę Mol jest pierwszym z zapowiedzianego cyklu wykładów przybliżających słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dobczycach różne religie świata. Siostra Halina jest doktorem teologii, katechetką, znawczynią religii i kultury żydowskiej. Wykład został przez wszystkich obecnych uznany za bardzo interesujący.
W znacznej mierze poszerzył wiedzę słuchaczy i wzmocnił ich zainteresowanie tym tematem.
Słuchaliśmy siostry Haliny z ogromną uwagą i z podziwem dla jej wiedzy.
BOŻE NARODZENIE 2013
Zarząd UTW złożył wszystkim swoim słuchaczom serdeczne życzenia świąteczne zredagowane przez p. Magdalenę Krzelowską i umieszczone na pięknie opracowanej graficznie karcie.
7 stycznia 2014 r.
SPOTKANIE NOWOROCZNE
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dobczycach spotkali się w miłej, świątecznej atmosferze, aby wspólnie pokolędować i złożyć sobie noworoczne życzenia. W spotkaniu uczestniczyli przyjaciele naszego uniwersytetu: pan Marcin Pawlak – Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce oraz pani Maria Brożek – Prezes Izby Gospodarczej Dorzecza Raby w Dobczycach.
Uroczystość uświetniły „Jasełka” przygotowane przez uczniów klasy 1b ze Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego
w Dobczycach pod kierunkiem wychowawczyni pani Grażyny Pudlik.
27 stycznia 2014 r.
WYKŁAD „TEN SIĘ NIE STARZEJE, KTO NIE MA CZASU”
Pani Jolanta Szwalbe nazywa siebie „nieuleczalną optymistką”. Przyjechała do nas z Łodzi, aby zarazić nas swym optymizmem. Podczas inspirującego wykładu, przygotowanego na podstawie antologii cytatów, przekazała nam cenne wskazówki, jak odnaleźć źródło radości i sens życia, jak z wdziękiem się zestarzeć.
Pani Szwalbe jest autorką czterech zbiorów cytatów. „Sekrety istnienia” to zbiór mądrości, z których każdy może czerpać podpowiedzi, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, gdzie szukać motywacji do działania, czym się kierować w swoich wyborach na różnych etapach życia. Inspirujące cytaty o pieniądzach, inwestowaniu, decyzjach, sukcesie i przyszłości znajdziemy w Jej kolejnej antologii „Myśl i działaj dla przyszłości”. „Złap na zawsze wiatr w żagle” to książka zawierająca 1000 cytatów rozbudzających ducha przedsiębiorczości. Antologia „Wyrusz w drogę” to wybrane myśli Jana Pawła II o działaniu, człowieku, życiu, starości, pracy, bogactwie i cywilizacji miłości.
Pani Szwalbe na co dzień realizuje myśl J. W. Goethe: „Jeśli jest coś, co możesz zrobić albo ci się śni, że możesz, zacznij to robić.
W śmiałości tkwi geniusz, potęga i magia.” Jest żywym dowodem na to, że w jesieni życia można spełniać swoje marzenia, wytyczać sobie ambitne cele i konsekwentnie je realizować, znajdując w tym radość i satysfakcję.
Słuchacze UTW obecni na wykładzie z zainteresowaniem wysłuchali przemyśleń naszego Gościa oraz przytaczanych, inspirujących do działania cytatów, ubarwionych wieloma anegdotami o ich autorach.