Z plemienia WOARANI                                                                                                                                                                                                        

    Na kolejnym wykładzie powitaliśmy z radością po dłuższej przerwie Panią Katarzynę Łazarską, która przedstawiła nam egzotyczny kraj Ameryki Południowej położony dokładnie na równiku- Ekwador. Nazwa adekwatna, bo ecuador to po hiszpańsku równik. Tu można stanąć okrakiem na równiku, co też uczyniła chętnie nasza podróżniczka.

  Obszar Ekwadoru odkryty został w 1526 roku przez hiszpańskich konkwistadorów F. Pizarra i D. Almagra. W połowie XV wieku zostały włączone w granice potężnego państwa Inków, a potem w XIX wieku w skład Wielkiej Kolumbii. Kiedy ta rozpadła się w 1830 roku powstał Ekwador jako jedno z czterech nowych państw A.P. W 1822 r. uzyskał niepodległość od Hiszpanii.

   Ponad połowa Ekwadorczyków to Metysi. 40% stanowią przedstawiciele rdzennych narodów. Pozostałe 10% to czarnoskórzy, Kreole, Mulaci i biali. Zdecydowana większość z nich to katolicy. Stolicą kraju jest San Francisco de Quito położone w Andach na wysokości 2800m n.p.m. na wzgórzach z lawy. To druga na świecie /po La Paz/ najwyżej położona stolica państwa na świecie. Starówka Quito to perła architektury kolonialnej wpisana na listę światowego dziedzictwa. Mieszka tu dwa miliony Ekwadorczyków/ z blisko 17milionów zamieszkujących obszar nieco mniejszy od Polski/.

  Lasy porastają prawie połowę terytorium kraju. Na wschodzie w dorzeczu Amazonki są to wilgotne lasy równikowe, w Andach wiecznie zielone lasy liściaste. Narodowym symbolem Ekwadoru jest majestatyczny ptak - kondor wielki. Walutą dolar amerykański. Ze względu na położenie, dzień i noc są tu przez cały rok niemal równe. Najdłuższy dzień w roku w Quito liczy 12 godzin i 6 minut, a najkrótszy 12 godzin i 5 minut. Ekwador ma drugie na kontynencie zasoby ropy naftowej, jednak nie przekłada się to na widoczną zasobność kraju. Jest natomiast głównym eksporterem bananów. Uprawia się też  znakomitą kawę, kakao, wiele odmian kukurydzy, trzcinę cukrową, ziemniaki, soję, owoce cytrusowe, bawełnę. Wiele z tych produktów mogliśmy podziwiać oglądając największy targ na świecie - Otavalo.

   A smaki? W Ekwadorze jada się kukurydzę, owoce morza, ryby pieczone na liściach bananowca, ziemniaki, zupy, do których wrzuca się garść popcornu. Za lokalny przysmak uważana jest kawia domowa/świnka morska/pieczona na ruszcie albo smażona. Na wysokich zboczach wygasłych wulkanów uprawianych jest z powodzeniem wiele odmian pięknych, dorodnych róż o długich /1,5m/łodygach. Eksportowane do wielu krajów świata, dostępne są w kwiaciarniach całej Polski, również w Dobczycach. Swoje piękno zawdzięczają sprzyjającym warunkom - żyznej glebie, górskiemu powietrzu, niskiemu ciśnieniu, słonecznej pogodzie i starannej uprawie.

   W Ekwadorze jest 27 wulkanów. Idealny stożek góry Cotopaxi to jeden z najwyższych i najbardziej aktywnych wulkanów/ 5897m n.p.m./na świecie. Gdy akurat nie wypluwa z siebie lawy i popiołów, chętnie jest „zdobywany” przez turystów, również przez p. Katarzynę, która jednak narzekała na trudy związane z przebywaniem w bardzo rozrzedzonym powietrzu. Najwyższą górą w kraju jest Chimborazo/6267m/

              

            Na równiku                        Z olbrzymim żółwiem          W tle Cotopaxi                      Góra zdobyta

  Do Ekwadoru należą Wyspy Galapagos położone na Oceanie Spokojnym. Archipelag, pochodzenia wulkanicznego składa się z 13 większych i kilkunastu małych wysp nazywany jest także Wyspami Żółwimi jako że hiszpańskie galapagos oznacza żółwia, co wiąże się z zamieszkującymi je żółwiami słoniowymi. Archipelag to cud natury wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO słynny z licznych endemitów- 80%wszystkich ptaków lądowych,97% gadów i ssaków lądowych, ponad 20% gatunków morskich oraz 30%wszyskich roślin występujących na wyspach to gatunki endemiczne. Na licznych slajdach mogliśmy podziwiać kolibry, głuptaki/niebieskostope/ pelikany, lwy morskie, rekiny, foki, legwany, olbrzymie jaszczurki, gigantyczne żółwie. Ale Ekwador to królestwo żab. Mieszka tu większość żabich gatunków; wśród nich maleńkie żaby kryształowe, o wysokim stopniu przeźroczystości ciała. Wiele z nich jest silnie trujących, dlatego rdzenni mieszkańcy zatruwali toksyczną substancją groty strzał służących do polowań czy obrony. Rezerwat etniczny lasu tropikalnego Yasuni zamieszkuje do dziś plemię indiańskie Waorani. 

   Należy wspomnieć, że Karol Darwin podczas swojej podróży badawczej dookoła świata, właśnie na Galapagos potwierdził ogłoszoną później teorię ewolucji gatunków obserwując różnice w budowie dziobów zięb - u tych, które musiały żywić się twardym mięsem wykształcił się ostrzejszy dziób i w ten sposób przystosowały się do istniejących warunków. 

   Pani Katarzyna wspomniała również o kuriozalnym ekwadorskim prawie, zgodnie z którym, jeżeli mąż w czasie nocy poślubnej stwierdzi, że jego żona nie jest już dziewicą, może unieważnić związek.

  Ekwadorczycy kochają piłkę nożną jak wszyscy w Am. Płd.  Nie są może najlepsi, ale wygrali z naszą reprezentacją 2:0 na mundialu w Niemczech w 2006 r.

  Wykład Pani Katarzyny /jak zawsze pro bono/wzbogacony licznymi slajdami pozwolił nam odkryć kolejny egzotyczny zakątek świata z jego unikalną przyrodą, mieszkańcami, ciekawostkami. Dziękujemy serdecznie i czekamy na zapowiedziane dalsze spotkania.

      

  Bardzo trująca żaba                         Głuptaki /niebieskostope /        Złota jaszczurka         Muzyka jest tu wszędzie - pożegnanie.

Fot.: K. Łazarska

                                                                                                                                                                   Stanisława Błaut

06.02.2024

 

.

 

 

 

 

 

 

 

.